top of page

Нововъведенията на жилищния пазар в Германия

Автор: Лиляна Георгиева

Публикувано на 05. 06. 2015 г.

С предприемането на подобни мерки, немската средна класа няма да е принудена да живее в периферните квартали, както става в момента във водещите европейски центрове като Лондон и Париж. Вилд призовава към повече действия за справянето с проблема, включително и изграждането на по-достъпни жилища.
 

С този закон Германия оправда за пореден път репутацията си на социална държава: повече от половината население живее под наем и то ще бъде облагодетелствано от тази закрила. Но от икономическа гледна точка, поставянето на каквото и да е ограничение, било то ценови таван или ценови под, е по-скоро погрешна стратегия. Всъщност ценовите ограничения са може би една от малкото теми, по които икономистите постигат единодушие.

„В много случaи изглежда, че контролът върху наемите е най-ефективната техника за унищожаване на град позната ни до този момент — с изключение на бомбардирането.”

Асар Линдбек (шведски икономист)

 

В началото на седмицата стана ясно, че Берлин ще е първият немски град с т.нар. „ценови таван” на наемите на жилища. За читателите, за които този термин звучи чуждо и непонятно, в общи линии това означава, че ще има законово определен максимум на месечната сума, която наемателите са длъжни да плащат на хазяите си.

 

През март немските управници одобриха нов закон, чиято цел е да пребори недостига на жилища в редица райони на Берлин. Законът цели да предпази новите наематели. Управляващият директор на Берлинската асоциация на наемателите, Райнер Вилд, твърди, че разликите в месечните наеми според новите и съществуващите договори са значителни.

 

Търсенето на жилища в Берлин не спада — градът расте с повече от 40 000 жители годишно и това определя силната динамика на жилищния пазар. Според новия закон (в сила от 1 юни 2015 г.), хазяите ще могат да изискват с до 10% по-висок наем от средното за района.

 

Райнер Вилд смята, че е важно Берлин да продължи да бъде достъпен за жителите с по-ниски доходи. А наемите там, както и цените на квадратен метър жилищна площ, тенденциозно се покачват. Например в периода 2013-2014 г. цените на жилищата в Берлин са се увеличили с над 9%. 

Райнер Вилд

Защо?

Отговорът е много прост: ако ограничението не бъде ефективно, то ще създаде повече проблеми, отколкото ще реши.

 

Нека разгледаме един по-опростен модел…

Да си представим, че ценовият таван на наемите в Берлин е под равновесната цена (цената, при която търсеното количество жилища под наем е равно на предлаганото). Налице ще са предпоставки за по-малко количество предлагани жилища под наем, отколкото е необходимо. Тоест, на практика ще стане така, че пазарът ще бъде изкуствено ограничен, няма да функционира ефективно и ще има още по-остър недостиг на жилища. Това, от своя страна, ще стимулира сивата икономика и редица порочни практики.

 

Разбира се, ако имаме ефективен ценови таван или той е над равновесната цена, наличието му няма да е проблем, тъй като няма да нарушава функционирането на пазара. В такъв случай обаче присъствието му би било необосновано и по-скоро декоративно. Тепърва предстои да видим кой от тези сценарии ще се разиграе в Германия. Факт е, че градовете с таван или под на наема на жилища са изключително малко — Ню Йорк и някои шведски градове.

По света: Швеция и ценовия таван

 

В Швеция мнението е по-скоро, че контролът върху наемите вреди на пазара и възпира нормалното му функциониране. Жителите на големите градове чакат на опашка в продължение на години, за да наемат желания апартамент. Друга причина за недостига на жилища е и усложненото законодателство в строителния бранш. Например издаването на разрешение за строеж в Швеция може да отнеме десет години, докато в Германия подобна процедура отнема около две. Проблемът с недостига на жилища е може би най-виден в Стокхолм. Според прогнозите се очаква населението на столицата да се увеличи с още около 600 хил. души до 2030 г. А в момента в района на има недостиг на около 110 хил. жилища.

Всички ще следим какво ще стане в Германия. Западна Европа се чуди дали това не е решението на жилищната криза, обхванала редица европейски градове. Ситуацията е особено изострена във Великобритания, където жилищната криза е националнен проблем.

 

За повече информация:
Library of Economics and Liberty

Plaid Zebra

The Telegraph

Капитал

 

The Telegraph - Britain's Housing Crisis

Bloomberg Business - Sweden's Home Shortage

Промяната в средните цени на жилищата в Лондон

bottom of page