top of page

Москва е невероятен град – красотата дебне отвсякъде.  Може би затова бих определила столицата ѝ като „красив град с красиви хора”.  Въпреки наличието на отлично метро, бих препоръчала ходенето пеша, защото това е начинът да се усети духа на града и да се разгледа повече (а какво да се види определено има!).  Тротоарите са приятелски настроени към всякакъв вид обувки – широки, много чисти и равни, а единствените бездомни животни, които ще срещнете, са различните градски птици – най-вече гълъби, свраки и плуващи във водните площи патици.

О Москве с восхищением...

 

 

Изготвил: Лиляна Георгиева

Публикувано на 18. 08. 2015 г.

Храм „Христа Спасителя” 

На Коледа през 1812 г. (датата, бележеща края на войната срещу Наполеон Бонапарт) император Александър I подписва манифест, с който обявява построяването на катедрален храм в чест на Христос Спасителя, за да изрази благодарността на руския народ към Бога, избавил страната от гибел и подарил ѝ победа в Първата отечествена война. Целта е и възобновяването на града, опожарен и почти изцяло разрушен по време на войната.

 

Първият архитектурен план е изготвен през 1817 г., но преди да започне изграждането на храма, император Александър I е наследен от брат си Николай I, който внася драстични промени. Новият архитектурен план е дело на знаменития Константин Тон, архитект на Кремълския дворец и Оръжейната палата.  Тон, почитател на византийския стил, взема за образец „Света София” в Константинопол и новият му план е утвърден през 1832 г. Мястото на храма, на брега на Москва река, е специално избрано от императора, за да бъде в непосредствена близост до Кремъл.

Храм „Христа Спасителя” огрян от лъчите на следобедното слънце

/личен архив/

Строежът на храма продължава почти 44 години, но още много време е необходимо за изографисването на стените, поставянето на куполите и останалите дейности по пищната украса на новия духовен паметник. Така освещаването на храма се състои на 26 май 1883 г. по време на коронацията на новия император Александър III.

След Октомврийската революция, в следствие на репресиите срещу Руската православна църква, много от храмовете са разрушени. Такава е и участта на „Христос Спасител”. По лично разпореждане на Сталин от 1931 г. на мястото на храма трябва да бъде изграден Дворец на Съветите. През декември „Христос Спасител” е взривен, но строителството на новата сграда не протича благополучно – спира се поради недостиг на финанси, а разливите на Москва река често спъват строителните работи. В крайна сметка, изградени са само основите на зданието и грозната бездна, която зейва след варварското разрушаване на този светъл паметник, е преустроена в басейн чак по времето на Хрушчов.

 

В края на 80-те год. възниква обществено движение за възстановяването на „Христос Спасител” и през 1990 г. започва възстановяването на храма.  В началото на новото хилядолетие златните куполи на храма отново заблестяват над Москва, готови да посрещат миряните.

 

Много вярващи смятат, че в историята на храма определено има „пръст Божи” и доказателство за това е неговото повторно изграждане в целия му блясък и великолепие.  Днес храмът е символ на вярата в Бог, покаянието, вечната памет и благодарност на руския народ.

Още един от множеството паметници в чест на победата над Бонапарт -

Триумфалната арка в Москва

/личен архив/

Паметникът на Петър I на Москва Река

Паметникът е висок 100 м и е сред най-високите скулптури в света.  Поставен е на изкуствен остров в Москва река през 1997 г. и официално е „В чест на 300-годишнината на руския флот”. Паметникът не се нрави на голяма част от обществеността. Носят се слухове, че всъщност грандиозната скулптура е статуята на Христофор Колумб, подготвена за 500-годишнината от откриването на Америка от прочутия Зураб Церетели, но с променено лице.

Огромният паметник на Петър I на Москва Река (в далечината храм „Христа Спасителя”) /личен архив/

Хотел „Метропол” /личен архив/

Освен всичко друго, в града има и впечатляващи супермаркети, които в Русия се наричат „гастрономи.”  Най-прочутият от тях е магазин „Елисеевский”.  Основан през 1901г. от милионера Григорий Елисеев, магазинът се счита за първият гастроном в Москва.  „Елисеевский” е известен не само с богатия си асортимент, но и с разкошните си търговски зали в необароков стил.  Всъщност луксозните помещения са построени още по времето на Екатерина Велика и техни собственици са били висши аристократи, които са ги ползвали за сбирки и тържества.

Гастроном "Есилеевский"

Магазин „Елисеевский” в Москва

/www.eliseevskiy.ru/

Парковете на Москва

Парковете са поредното задължително място, което трябва да се посети!  Москва е богата на зелени площи – градините, парковете и по-големите зелени площи доближават 100 на брой.  Интересно е, че в почти всеки парк има множество различни фонтани, както и собствен дворец.  В някои случаи дворците са повече от един.

Възпят от група „Скорпиънс” в песента им „Wind of Change”, парк „Горки” е един от най-прочутите паркове в Москва.  Хубаво е да се види танцуващият фонтан – вечер огромните му струи се впускат в синхронизирани танцови движения на фона на музика на Чайковски, Мусоргски и др.

Една от главните алеи в парк „Горки”

/личен архив/

ВДНХ (Выставка достижений народного хозяйства) е уникално място, състоящо се от паркова част, широки алеи, разнообразни павилиони и невероятни фонтани.  През 1935 г. започва изграждането на ВДНХ, чиято цел е да представи юбилейна изложба на постиженията на народното стопанство и да отрази положителните страни на господстващия социалистически режим. Всяка от страните-членки на СССР има свой собствен павилион, както и всяка една от типичните индустрии.  „Черешките” на този парк определено са двата фонтана: „Дружба народов”, състоящ се от 16 позлатени девойки, облечени в националната носия на всяка една от страните и „Каменый цветок”, който напомня на разцъфнало цвете.

 

През годините паркът е реновиран и днес той се радва на голяма посещаемост.  Тематиката на павилионите също е доста разнообразна – вече има и специални павилиони, посветени на динозаврите, политехнически и пр. На мястото често се организират различни фестивали и концерти на местни и международни звезди.  Именно там се намират и макети в реални размери на космическите кораби „Буран” и на „Восток”. Там можете да посетите много други музеи и да се полюбувате на разнообразни интересни експонати.

Парк „Царицыно” е поредното великолепно място за отдих в Москва.  Там са разположени приказни дворци, храм, опера, различни павилиони и множество изящни мостове. 

 

Дворците са превърнати в музеи, в които могат да се видят интересни експонати от бита на аристокрацията.  Главна забележителност е централният фонтан, който е известен с вечерното си шоу от музика и светлини.

Интригуващо е как всяко място притежава както невероятна красота, така и изобилна история, която се помни и цени.  Всяка една забележителност е свързана по неповторим начин с изграждането на съвременното руско общество – дала е своя принос към начина на живот и културата.

 

Въпреки множеството забележителности, с които се гордее градът, символ на Москва определено е Червеният площад.  Много хора се заблуждават, че Червеният площад е постлан с червени павета и оттук идва неговото име.  Не – за разлика от „жълтите павета”, самият Червен площад не е червен. В тъмночервено е внушителният зид и прилежащите му кули, бранещи Кремъл.  Но би било грешка да се помисли, че те са кръстници на площада. Всъщност на руски площадът носи названието „Красная площаь”.  „Красный” (подобно на „красен” в българския език) означава освен „червен”, също и „красив”.

Част от Кремълската стена

/личен архив/

В ГУМ

/личен архив/

Червеният площад се слави с изключителния си архитектурен ансамбъл – там ще видите изобилие от внушителни сгради с една тайнствена елегантност.  Все пак, може би най-добре познатите от тях са най-красивият универсален магазин в града – ГУМ, „Василий Блажени” и мавзолеят на Ленин.

В ГУМ ще откриете идеалната комбинация между изобилието от магазини и заведения, което модерният търговски център предлага, и свежестта на цветните лехи от „Парад цветов”, огрени от слънчевите лъчи.  Това е и мястото, където можете да се насладите на типичния руски сладолед.

ГУМ и „Василий Блажени”

/личен архив/

Мероприятие на Червения площад

/личен архив/

Москва е невероятен град, притежаващ множество забележителности с удивителна история.  След посещението си човек остава възхитен от размаха на архитектурното изкуство и всеотдайността, вложена във всеки детайл на богатата украса, както и „живата памет.”  Не пропускайте да посетите тази удивителна столица, но ако ще го правите, то ще е добре да се подготвите поне с базови познания по руски език. 

Кремъл … Василий Блажени … Арбат … Москва река … МГУ … Парк „Коломенское” … Третяковската галерия … ВДНХ … Парк „Горки” …Царицыно …

 

Всички тези приказни места са просто миниатюрна част от красотата и разнообразието, което Москва въплъщава. Макар да е столица от по-малко от век (окончателно от 1917 г.), Москва красноречиво демонстрира величието и авторитета на най-голямата страна на земното кълбо.

 

Ако трябва да опиша града с две думи, може би те биха били „величава” и „грандиозна”. 

 

Защо ли? Защото всичко в този град е огромно и внушително: от широките проспекти с до 10 ленти на посока, през прелестния храм „Василий Блажени” до комплекса от небостъргачи „Москва сити”, които вече са окупирали челните места в класациите за най-високи сгради в Европа.

Гледка от парк „Победы” към Москва Сити

/личен архив/

Москва Сити

/личен архив/

Впечатляващ в Москва е не само мащабът на всичко – паркове, дворци, инфраструктура, сгради, но и ловкото преплитане между изяществото, завещано от миналите епохи, и по-опростения високо ефективен дизайн, наложен от съвременността. 

Из Москва

/личен архив/

Входът на търговски център „Охотний ряд,” в близост до Червения площад

/личен архив/

Интересни са и московчаните – рядко можете да срещнете човек, който да не е облечен елегантно или пък да не притежава спортна фигура.  Друга особеност е, че руснаците са поставили вежливостта на пиедестал.  Например, в метрото се обявява не само името на следващата станция: добавен е и призив към пътниците да бъдат бдителни за подозрителни предмети, както и да бъдат учтиви един с друг – да отстъпват места на хората, които имат нужда (бременни, инвалиди, родители с малки деца).  Но тази вежливост е прераснала в изключително джентълменство, тъй като младите мъже отстъпват места дори и на млади жени, наметнали през рамо не повече от малка дамска чанта.  Почти невъзможно е да чуете някой да говори на висок глас, да се смее силно, да шуми или да пречи по какъвто и да е начин на другите.  При руснаците това поведение е естествено, а и самите те държат на реда. Но пък четенето на руска художествена литература, както и преведена чужда, е практика за пътниците.  И всичко това е валидно и за Санкт-Петербург.

 

На 15 май тази година Московский метрополитен отбеляза своя 80-ти рожден ден. В момента той се състои от 12 линии и 196 станции и е основният транспорт, който московчани използват. Статистиката сочи, че през делничните дни метрото се радва на над 9 млн. пътници дневно, а през почивните дни броят им спада с около 2 мил. Мотрисите през деня са през интервали от 30 до 90 секунди. Никак не е изненадващо, че по интензивност на движението, надеждност и обем на пътническия поток московското метро заема челното място в света, а във всички други категории е част от топ 3.

 

Много от метростанциите са същински произведения на изкуството – посветени са на известни руски писатели, поети, революционери, паметни исторически събития и много други.  Интериорът им е разнообразен – масивни мраморни колони, огромни ковани полилеи, мозайки, барелефи и пр. Те са своеобразни паметници и музеи, които ежедневно припомнят на  минувачите значимите моменти от руската история.

Мозайка в метростанция „Парк Победы” в Москва

/личен архив/

Станция „Арбатская” в Mосква

/www.img-fotki.yandex.ru/

bottom of page